Často kladené dotazy / FAQ


Zde najdete nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně. Pokud máte další otázky, využijte formulář níže.
Jak se diagnostikuje gynekomastie?
Diagnostikovat gynekomastii může lékař na základě klinického vyšetření a provedení dalších testů, jako jsou krevní testy, ultrazvuk a jiné obrazové testy.
Vyplatí se podstoupit operaci gynekomastie?
Vyplatí? Pokud ve smyslu investice do sebe sama ano, pokud máte kvůli gynekomastii snížené sebevědomí, nejste spokojen se svým tělem a podobně. Pokud ve smyslu dopadu na zdraví nebo příměru rizika versus přínos, odpověď je také ano. V některých případech může diagnostika gynekomastie a podstoupení operace odhalit závažnější problémy, jako je hypertyreóza, nízká hladina testosteronu a nebo rakovina prsu. Ano, gynekomastie stojí za to, pokud máte realistická očekávání, jste v dobrém fyzickém stavu a máte zdravou váhu.
Jak se gynekomastie léčí?
Léčba gynekomastie se liší v závislosti na příčině. U některých pacientů může být doporučena chirurgická korekce, u jiných hormonální terapie nebo změna životního stylu.
Je gynekomastie bolestivá?
Můžete očekávat, že budete cítit otok a diskomfort v prvních dnech po operaci. Nepohodlí a citlivost by se měly zlepšit během týdne. S největší pravděpodobností se budete moci vrátit do práce asi za dva týdny. Během rekonvalescence, pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře.
Má gynekomastie nějaký vliv na sexuální funkci?
V některých případech může gynekomastie ovlivnit sexuální funkci (zvláště když ovlivňuje hladinu testosteronu). Vliv závisí na základní příčině a závažnosti gynekomastie.
Může se gynekomastie po operaci vrátit?
Krátká odpověď je ano, gynekomastie se může po operaci vrátit. Případy recidivy gynekomastie jsou však velmi vzácné. Na tom se shodují téměř všichni plastičtí chirurgové, kteří zákrok provádějí pravidelně ale potvrzují to i výzkumy.
Je gynekomastie trvalý stav?
Gynekomastie může být trvalý stav, ale v některých případech může spontánně odeznít. Opakovaná gynekomastie může být způsobena pokračujícími hormonálními změnami v těle a vyžaduje další léčbu.
Může nasazení testosteronu odstranit gynekomastii?
U mužů, kteří mají nízký testosteron , může léčba substituční terapií testosteronem vyřešit gynekomastii.
Budu po operaci gynekomastie cítit bradavky?
Obvykle dochází k určité počáteční necitlivosti až ztrátě citlivosti, ale to je dočasné téměř ve všech případech. Do jednoho roku by se vaše bradavky měli vrátit do stavu citlivosti, v jakém byli před operací.
Zanechává operace jizvy?
Každá operace zanechává nějaké jizvy a ani zde to není jinak. Všechny jizvy po operaci gynekomastie jsou trvalé, i když některé jizvy mohou být skryté v přirozených obrysech prsou. Vaše vylepšená horní část těla pravděpodobně zlepší vaše sebevědomí, ať už v košili, tričku nebo odhalenou hruď na pláži. Jizvy jsou minimální a jejich zřetelnost můžete řešit například mezoterapií.
Může gynekomastie zmizet sama?
U většiny mladých mužů do 21 let gynekomastie odezní sama sebou. U dospělých mužů je pravděpodobnější že gynekomastie nezmizí.
Jak riziková je operace gynekomastie?
Obecně platí, že operace gynekomastie patří mezi ty bezproblémové a většina pacientů má rychlé zotavení. Ale i přes pozornost ze strany pacienta a chirurga může dojít ke komplikacím.
Dá se gynekomastií žít?
Ano. Více než polovina chlapců zažívá gynekomastii během puberty, která obecně s věkem mizí a objeví se u jednoho ze tří dospělých mužů. I když se nejedná o život ohrožující stav, může mít vážný a významný dopad na muže a jejich sebevědomí.


Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku? Neváhejte se zeptat.


Formulář na dotazy

Na otázku vám odpoví některý z našich lékařů. Odpověď dostanete emailem a pokud se bude jednat o častěji pokládaný dotaz, otázku s odpovědí přidáme k ostatním na této stránce. Děkujeme že se ptáte.