Gynekomastie se řeší buď konzervativně, nebo operativně.

Konzervativní způsob léčby

Konzervativní způsob léčby je vhodný u krátkodobých gynekomastií, při kterých byla prokázána hormonální nerovnováha. Gynekomastii způsobuje nadbytek ženského hormonu – estrogenu, proto se při konzervativní léčbě využívají léky blokující jeho produkci. Substituci androgenů je pak vhodné provádět jen doplňkově a podpořit tím léčbu. Sama o sobě by nebyla účinná.

Finální léčba tedy může vypadat různě, vše záleží na konkrétním endokrinologovi. Naordinovat lze antigonadotropiny, hormony s antiestrogenním účinkem, či látku L-DOPA (Levodopa), která má za úkol blokovat hormon prolaktin, který způsobuje zvětšení prsní žlázy. Samozřejmě jsou pak také možné různé kombinace léků z těchto skupin.

Tato léčba je pak také spojena s medikamentózní léčbou samotné příčiny, kvůli které gynekomastie vznikla. V tomto případě většinou dojde k úpravě gynekomastie a není nutná operace. Pokud však na konkrétní příčinu gynekomastie medikamentózní léčba neexistuje, k její úpravě dojít nemusí.

Operace

Pokud se dále stav ani s léčbou nelepší, přistupuje se nakonec k chirurgické léčbě. Ta se provádí plastickou operací, při které chirurg zvětšenou prsní žlázu odstraní. Zákrok může být dále spojen také s liposukcí prsů. Konkrétní řez záleží na chirurgovi, který bude zákrok provádět, a také na tom, jak je gynekomastie rozsáhlá.

Většinou se k chirurgické léčbě přistupuje jako k druhé možnosti po tom, co nezabere medikamentózní léčba. Nicméně v některých případech může endokrinolog na základě vyšetření hned konzervativní způsob léčby zavrhnout jako nevhodný. V tomto případě se okamžitě přistoupí k operaci. Tento způsob léčby je také vhodnější při dlouhotrvajících gynekomastiích.

Univerzální odpověď na otázku léčba nebo operace proto neexistuje. Dost záleží na tom, jak je gynekomastie rozsáhlá, co ji způsobilo a jak bude konkrétní pacient na hormonální léčbu reagovat. V některých případech může cvičení spolu s konzervativní léčbou zabrat, jindy ne. Ve většině případů se proto nejdříve konzervativní forma léčby alespoň vyzkouší. Pokud nezabere, následovat bude operace.