V drtivé většině případů je gynekomastie v dětském věku způsobená fyziologickými příčinami. To znamená, že je naprosto přirozená a její vznik souvisí s hormonálními změnami a fyzickým vývojem chlapce v různých obdobích jeho věku. Objevit se může ihned po narození (novorozenecká gynekomastie) nebo v období puberty, nejčastěji kolem 12.-14. roku života (adolescentní gynekomastie).
Fyziologickou gynekomastii není nutné léčit ani operativně, ani konzervativně. S ustálením hormonální rovnováhy dojde také k jejímu upravení a postupem času sama vymizí.
Novorozenecká gynekomastie
Novorozenecká gynekomastie se objevuje u více než poloviny novorozenců mužského pohlaví. Způsobuje ji přítomnost estrogenů matky, které v těle novorozence převažují. Tento typ gynekomastie se upraví sám a vymizí do několika týdnů od narození dítěte.
Adolescentní gynekomastie
Adolescentní gynekomastie je nejčastější kolem 12. roku života, nicméně objevit se může také později. Tento typ gynekomastie už může doprovázet také bolest prsou či jejich přecitlivělost. Často o gynekomastii rodiče ani nemusí vědět, protože chlapci v pubertálním věku se za ní stydí a bojí se o ni mluvit.
Ve většině případů ale adolescentní gynekomastie nemá patologickou etiologii a souvisí pouze s hormonálními změnami, přičemž vývoj pohlavních orgánů a varlat probíhá zcela přirozeně a normálně. V tomto případě pak gynekomastie sama do 1 až 2 let vymizí. Nezanechává ani žádné následky. Rizikovým faktorem pro vznik adolescentní gynekomastie je obezita. Ta má za následek zvýšenou produkci estrogenu v nadledvinách.
Pokud ale k odeznění adolescentní gynekomastie v období 1 až 2 let nedojde a stává se obtěžující, je vhodné navštívit endokrinologa a podstoupit vyšetření. Ten může u dospívajících chlapců nastavit vhodnou hormonální léčbu.